ČAVIĆ: Rusi krše privatizacini ugovor

Predsjednik NDP-a Dragan Čavić izjavio je danas da ga ne čudi informacija da grupacija Nestro rasprodaje nekretnine milionske vrijednosti Nestro Petrola i Rafinerije ulja Modriča koja se nalazi u Republici Srpskoj, Srbiji i Crnoj Gori, ali upozorava da to nije dio pivatizacionog ugovora.

Smatra da je to očigledno jedini izlaz kako bi izašli iz velikih gubitaka.

Finansijska pomoć

– Optima grupa i cijela ova grupacija je, po izvještaju nezavisnih revizora, multiplikovala ukupni akumulirani gubitak. Gubitak u Rafineriji je znatno veći od kapitala, a nezavisni revizor ističe da je nemoguće da ta firma opstaje bez inostrane finansijske pomoći – rekao je Čavić u izjavi novinarima u Banjoj Luci.

Po privatizacionom ugovoru o prodaji naftne industrije RS, kako je naveo, ruski kupci su već davno trebali da uplate sve dugove za poreze.

Dodao da je nezapaženo prošla informacija da je Optima grupa, zajedno s ruskom firmom Gaspromnjeft poslala pismo Udruženju distributera nafte i naftnih derivata u RS kojim utimativno traže da, kako je ustvrdio, povećaju cijene svojih naftih derivata za 15 feninga, jer će u suprotnom te dvije firme koristeći monopol koji imaju smanjiti cijene i „uništiti konkurenciju”.

Banjalučki poslovni portal Capital objavio je danas da ruski investitori u naftnu industriju RS ubrzano traže kupce za prodaju svih nekretnina od poslovnih zgrada i hala, do hotela, kancelarije, stanova i kuća koje su u vlasništvu privatizovanog lanca benzinskih pumpi Nestro petrol i Rafinerije ulja.

U poslednjem javnom pozivu za dostavljanje ponuda navodi se da je ukupna početna cijena ponuđenih sedam nekretnina oko sedam miliona maraka, ali je Nestro početkom ovog mjeseca objavio veći oglas u kojem traži kupca za čak 19 poslovnih zgrada, kancelarija, odmarališta i stanova.

Iz Nestro grupacije nisu saopćili razlog rasprodaje imovine, ali je poznato da cijela grupacije ima ozbiljnih finansijski problema, navodi ovaj portal.

Gubitak veći od pola milijarde maraka

Samo Rafinerija nafte Brod je prošlu godinu završila s akumuliranim gubitkom većim od pola milijarde maraka, a pad je nastavljen i prvom kvartalu ove godine.

Kratkoročne obaveza Rafinerije nafte Brod veće su od obrtne imovine za 39,6 miliona KM, a neto zaduženost je tri puta veća od kapitala.

Sposobnost Rafinerije da nastavi poslovanje zavisi isključivo od kontinuirane finanansijske podrške matičnog preduzeća Njeftegazinkora Rusija, zaključila je nezavisna revizorska kuća „Deloitte” Banja Luka.

Već duže vrijeme u javnosti se spekulira da ruski investitor namjerava napustiti RS.

Ove informacije nikada nisu zvanično potvrđene, ali sada će rasprodaja milionskih nekretnina podstaknuti novu lavinu kritika na način upravljanja i privatizacije naftne industrije RS od strane ruskog investitora.

Trafika|Ba|Fena