Predsjednik Hrvatske Ivo Josipović u srijedu je najodgovornijim za slučaj Vojislava Šešelja, koji nakon privremenog puštanja iz pritvora slobodno nastupa u javnosti i pritom se služi ratnohuškačkom retorikom, prozvao Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju (ICTY) i izrazio žaljenje što je sud u Den Haagu propustio učiniti ono što mu je dano kao mandat.
“Kad govorimo o odgovornosti, primarno odgovornim držim Haški sud”, kazao je Josipović u izjavi novinarima nakon predstavljanja knjige “Sveta Stolica i Republika Hrvatska. Dvadeset godina diplomatskih odnosa (1992-2012)” u zagrebačkim Dvercima.
Josipović je podsjetio da je dosadašnja praksa Suda bila, čak i ako to nije bilo izričito napisano, da se onima koji su puštani na privremenu slobodu uvjetuje da javno ne nastupaju, “a posebice da ne šire onu ideologiju koja je i razlog zbog koje su u Hagu”.
“Nažalost, iz nekih razloga, Haški sud je i tu popustio ili propustio učiniti ono što treba”, rekao je Josipović i još jednom Šešeljeve izjave ocijenio “skandaloznim i strašnim”.
“To je zazivanje duha iz boce, duha šovinizma, nacionalizma, agresije, zločina i svega onoga što ne bismo poželjeli da se pojavi ne samo ovdje nego nigdje u svijetu”, dodao je predsjednik. Potvrdio je da ga u uredu čeka odgovor na pismo predsjedniku ICTY-ja Theodoru Meronu uoči obilježavanja vukovarske tragedije, ali da od toga “ne očekuje previše”.
“Od pisma i odgovora ne očekujem previše. Nije za očekivati da će Haški sud reagirati na poticaj iz politike, ali bi bilo dobro da prizna svoju pogrešku”, rekao je Josipović i najavio da će od hrvatskog veleposlanika u UN-u tražiti “da u u skoroj raspravi o izvješću predsjednika Haškog suda i izvješća o radu cijelog Suda reagira i da jasnim i odlučnim govorom u Vijeću sigurnosti kaže što mi u Hrvatskoj o tome mislimo”.
Josipoviću su na tome što je pisao Meronu zahvalile “Majke Srebrenice i Žepe” jer je to bilo u “interesu pravde i žrtava”, priopćila je ta udruga.
Predsjednik je nakon posljednje Šešeljeve provokacije promptno reagirao na svom profilu na Twitteru, rekavši da ga treba vratiti u Den Haag.
Govoreći o reagiranju službene Srbije na Šešeljeve istupe, Josipović očekuje da u skladu sa svojim pravnim poretkom, Beograd “spriječi eskalaciju nacionalizma i mržnje”, još jednom ponovivši da se “u prvom redu, radi o haškoj krivnji”.
Zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić je, komentiravši Šešeljev slučaj, kazao kako “smatra da je važno da se državne vlasti postave državnički prema državama u kojima on djeluje, da se postave hrvatski”.
Trafika|Ba|Fena