Još uvijek nema pouzdanih informacija o vremenu dolasku Šešelja u Srbiju

Dolazak haaškog optuženika i vođe Srpske radikalne stranke (SRS) Vojislava Šešelja u Beograd iz Haaškog suda (ICTY) koji ga je pustio na privremenu slobodu, ne treba očekivati prije utorka, ocijenio je u petak navečer za Radio televiziju Srbije (RTS) srbijanski vicepremijer i predsjednik Nacionalnog vijeća za suradnju s ICTY-jem Rasim Ljajić.

Iako je Tribunal u Den Haagu odlučio pustiti Šešelja na privremenu slobodu, procedura za njegovo oslobađanje trajat će još nekoliko dana, procjene su u Beogradu, proizašle iz činjenice da će ICTY, iz sigurnosnih razloga, Šešeljev odlazak iz pritvorske jedinice potvrditi tek kad on napusti Nizozemsku.

Posljednji let u petak kojim bi Šešelj mogao stići u Srbiju je iz Amsterdama u 23,35 sati, ali nitko u Beogradu – od državnih dužnosnika do članova Srpske radikalne stranke i Šešeljeve obitelji – ne može pouzdano potvrditi da će se on i ukrcati u taj zrakoplov.

Prema večerašnjem izvješću RTS-a, liječnik iz ICTY-ja je, uz suglasnost Vojislava Šešelja, preporučio da se njegovi medicinski dokumenti prevedu kako bi ih predao svojim liječnicima u Srbiji.

Istodobno, dužnosnik SRS-a Zoran Krasić izjavio je kako je u telefonskom razgovoru s Šešeljem oko 18 sati čuo da je on obavio formalnosti neophodne da napusti ćeliju, ali u tom trenutku ni vođa SRS-a nije imao informaciju kada bi ga nizozemska policija mogla “prebaciti” iz pritvora do zračne luke. Krasićeva je ocjena kako “to može biti danas, sutra ili prekosutra”.

Tribunal iz sigurnosnih razloga ne objavljuje kada je netko pušten na privremenu slobodu sve dok ne napusti Nizozemsku, a tako će biti i u Šešeljevom slučaju, potvrđeno je u Den Haagu beogradskim medijima.

Razlozi puštanja

Najava Šešeljevog dolaska u Srbiji je potaknula brojne komentare i ocjene o razlozima da ICTY dopusti puštanje na slobodu optuženika koji je više od 11 i pol godina proveo u pritvoru Haaškog suda bez presude po optužnici koja ga tereti za ratne zločine u BiH i Hrvatskoj tijekom rata 90-ih godina prošlog stoljeća.

Rasim Ljajić kaže da je “odluka o puštanju Vojislava Šešelja pokušaj Tribunala da izađe iz situacije u koju je sam sebe doveo neprimjereno dugim suđenjem”.

Poznati beogradski odvjetnik Branislav Tapušković, pak, drži da je puštanje Šešelja na slobodu znak da je njegovo zdravstveno stanje ozbiljno.

“Čini mi se da je njegovo zdravstveno stanje takvo da oni nisu znali što više da učine, pa se zato i nisu bavili uvjetima koje su nekad postavljali za puštanje zatvorenika na privremenu slobodu”, ocijenio je Tapušković za B92.

Većina ocjena, izvan službenih krugova, je da se ICTY nastoji riješiti teškog bremena u trenutku kada su liječnici Šešelju konstatirali metastaze nakon ljetošnje operacije karcinoma debelog crijeva.

Ministar za rad, zapošljavanje i socijalnu skrb Aleksandar Vulin ocijenio je pak da je puštanje Vojislava Šešelja “pokušaj destabilizacije Srbije” i poruka Zapada vladi u Beogradu. “Sve ovo je mnogo veće od puštanja Šešelja. Ovo je odgovor (premijeru Aleksandru) Vučiću” i poruka da mora napustiti politiku odnosa “i Rusija i EU”, kaže Vulin. Oporba je zatražila objašnjenje tko je to sa Zapada zahtjevao da Srbija mijenja politiku prema Rusiji, ali je ostala bez
odgovora.

U javnosti je, ipak, upadljiv izostanak reagiranja srbijanskog premijera Vučića i šefa države Tomislava Nikolića, nekadašnjih Šešeljevih bliskih suradnika i visokih dužnosnika Srpske radikalne stranke.

Neću se liječiti nego osvetiti 

Pojedini beogradski mediji u međuvremenu su objavili kako je vođa radikala poručio iz Haaga da se “ne želi liječiti, već osvetiti”.

“Ako dođem u Srbiju, neću se baviti svojim liječenjem, već ću sve snage usmjeriti na osvetu”, citira beogradski Blic navodnu poruku Šešelja srbijanskim diplomatima u Den Haagu.

Šešelj, među ostalim, ne može oprostiti svojim nekadašnjim najbližim suradnicima – danas šefu države Nikoliću, koji mu je i kum, te aktualnom premijeru Vučiću što su odustali od velikosrpske politike Srpske radikalne stranke, odvojili iz SRS frakciju koja je prerasla u Srpsku naprednu stranku (SNS) i priklonili se politici eurointegracija.

Aktualnu vladu u Beogradu koju vodi koalicija na čelu s Vučićevim i Nikolićevim naprednjacima, Vojislav Šešelj smatra izdajničkom, kao i sve prethodne od njegove dragovoljne predaje Den Haagu.

U Srpskoj naprednoj stranci, pak, tvrde kako u povratku vođe radikala “ne vide ništa loše”, a šef zastupničke skupine SNS-a u parlamentu Srbije Zoran Babić kaže da se na političkom polju naprednjaci “nemaju zbog čega brinuti” jer misle da je Šešeljeva politika ostala u prošlosti.

Vojislav Šešelj se dragovoljno predao Haaškom sudu u veljači 2003. godine, u pritvoru ICTY-ja boravio je duže od 11 i pol godina, ali mu presuda za zločine nije izrečena.

U Srbiju se vraća po odluci ICTY-ja da privremeno bude pušten na slobodu zbog lošeg zdravstvenog stanja.

 

Trafika|Ba|Fena