U prvoj polovini 2014. godine bespravno posječeno 2.700 kubnih metara u KS-u

Tokom prvih šest mjeseci 2014. godine evidentirano je 2.700 kubnih metara bespravne sječe šume u Kantonu Sarajevo, podneseno je 187 krivičnih prijava i izuzeto oko 300 kubnih metara drvne mase, kazao je u razgovoru za Agenciju Fena direktor Uprave za šumarstvo KS-a Samir Fazlić.

Istakao je da je bespravna sječa šuma prisutna na teritoriju cijelog KS-a, ali ne i u istom obimu dodajući da su evidentene zone, odnosno područja s većim intenzitetom bespravnih sječa.

– Područja koja su najizraženija po obimu bespravnih sječa u odjeljenju za područje općina Hadžići i Ilidža su lokaliteti Mehine luke, Ormanj, Pratača, Kraljevac, Vela i dio Miševića. Na području općine Ilijaš najugroženija područja su Misoča, Gornja Bioča, Palanka, lokaliteti oko Srednjeg, Dragoradi, Medojevići – objasnio je Fazlić.

Kada su u pitanju područja u općini Trnovo, koja po površini zauzima najveći prostor, Fazlić kaže da je bespravna sječa vrlo mala po obimu zbog slabe naseljenosti. Također je istakao da se bespravna sječa šume najčešće pojavljuje uz putne pravce dodajući da ovisno od klime mikrolokaliteta, vrste zemljišta, sastava tla, pokrivenosti vegetacijom, neka od ovih lokaliteta mogu biti potencijalna klizišta.

Prema podacima Uprave za šumarstvo KS-a u 2013. godini na području KS-a evidentirao je 7.369 kubnih metara, većinom na prostoru koje pripada državi. U toj godini je uručeno 508 prekršajnih i krivičnih prijava te zaplijenjeno 996 kubnih metara drvne mase, dok je vlasnicima parcela vraćeno 16.

Istakao je da u 2012. godini ukupna količina registrovanih bespravnih sječa na području KS-a iznosi 10.547 kubnih metara.

– Analiziramo li podatke iz 2012. i 2013. godine uočit ćemo da nivo bespravnih sječa ima trend pada. U odnosu na mogući obim sječa na području Kantona Sarajevo koji iznosi 212.122 kubnih metara, obim bespravnih sječa u 2013. je iznosio 7.369 odnosno 3,4 posto od ukupno moguće godišnje sječe, a u 2012. godini 10.547 kubnih metara ili 4,9 posto – objasnio je.

Fazlić je kazao da je to rezultat donošenja i provođenja Operativnog plana zaštite šuma od bespravnih aktivnosti na području KS-a.

– Da bi zaštita šuma bila efikasnija neophodno je donijeti Zakon o šumama Federacije BiH. Ovaj zakon je prošao proceduru na Predstavničkom domu FBiH i neophodno je učiniti dodatne aktivnosti da se usvoji i u Domu naroda FBiH, čime bi ova veoma važna oblast konačno bila uređena na odgovarajući način – kazao je.

Fazlić je naglasio da bi FBiH usvajanjem ovog krucijalnog zakona dobila jedinstvenu šumarsku politiku, odnosno optimalan model upravljanja, gospodarenja i zaštite šumskih ekosistema.

– Na taj način šume kao dobro od općeg interesa bi na efikasan način realizovale okolišne, zaštitne, ekonomske i socijalne funkcije – zaključio je Fazlić u razgovoru za Agenciju Fena.

 

Trafika|Ba|Fena