Ima tek nešto više od 30 godina, ali je već uspio postati jedan od najboljih kiropraktičara u Evropi.
Sarajlija dr. Kenan Mulahusić, nažalost, već nekoliko godina ne živi u glavnom gradu BiH – ordinaciju je izmjestio u Švedsku, ali Bosnu i Hercegovinu, kaže, nije zaboravio. Naročito je zaljubljen u nogometnu reprezentaciju. Prati ih na svakoj utakmici. Za vrijeme Miroslava Ćire Blaževića od 2008. do 2009. godine čak je radio i kao kiropraktičar Zmajeva.
– Reprezentacija je nešto za što živi najveći broj nas koji smo izvan države. Ona je jednostavno nešto što nas spaja sa Bosnom i Hercegovinom – kaže Mulahusić.
Nastala 1895. godine u Sjedinjenim Američkim Državama, kiropraktika je danas rasprostranjena u više od 100 zemalja svijeta. U nekim zemljama ima status zasebne profesije, kao u SAD-u, a u drugim je dio službene medicinske prakse (npr. u Njemačkoj).
Osim vlastitih ruku, kiropraktičari za iscjeljenje bola ne upotrebljavaju nikakve dodatne medikamenate ili operaciju. No, da bi to uspjeli, moraju posjedovati široko medicinsko znanje i dosta prakse.
Mulahusić je proglašen jednim od deset najboljih diplomanata na Scandinavian College of Chiropractic univerzitetu u Štokholmu – prestižnom studiju za kiropraktiku u svijetu. Proslavio se i kao kiropraktičar švedskog nogometnog prvoligaša Hammarby IF. Specijalizaciju je radio u karolinskoj univerzitetskoj bolnici u Štokholmu.
Fokus prilikom liječenja kiropraktičari stavljaju na kičmu odnosno korekciju pršljenova i nervnog sistema. Naime, kazat će kako između pršljenova izlazi veliki broj nerava koji su povezani s većinom organa u ljudskom tijelu, a vrše i kontrolu ruku i nogu. Kada se dogodi izmještanje pršljenova iz svog normalnog položaja, dolazi do pritiska na nerv koji izlazi iz tog nivoa, nerv onda gubi funkciju, pa samim tim i organ koji je s tim nervom povezan. I najmanji pritisak na nerv dovoljan je da on izgubi najveći dio svoje funkcije.
U Americi, Australiji i Kanadi, kiropraktika je treća najrazvijenija zdravstvena profesija, odmah poslije medicine i stomatologije, a uz pomoć nje moguće je izliječiti bolove u glavi, vratu, leđima, vrtoglavice, trnjenje u rukama i nogama, lošu prokrvljenost kao i mnoge druge probleme.
– Terapije su bezbolne. Za sedam dana možemo ukloniti lakša oboljenja kičme, vrata, zglobova ili mišića. Teža i starija oboljenja uklanjaju za nekoliko sedmica – objašnjava Mulahusić.
– Nažalost, veliki problem Bosanca i Hercegovaca je taj što ljekare posjećuju tek onda kada osjete neku bol, slabo idu na preventivne preglede i jako malo se bave sportom. Ali, to nije dobro, tijelo se mora održavati, ono mora biti u kondiciji i tada je manje vjerovatnoća da će se razviti i neko oboljenje u tijelu – kaže Mulahusić.
Riječ kiropraktika potiče od grčke riječi koja znači „tretirano rukom”. Nastala je u Sjedinjenim Američkim Državama krajem 19. stoljeća, a za osnivača kiropraktike se smatra dr. Daniel David Palmer.