Đovani di Stefano kažnjen na 14 godina zatvora zbog prevare

Đovani di Stefano, kontroverzni advokat nekadašnjeg predsjednika SRJ Slobodana Miloševića i bivšeg iračkog lidera Sadama Huseina, osuđen je danas u Londonu na 14 godina zatvora zbog prevare.

Di Stefano (57), poznat kao Đavolji advokat, varao je klijente za velike sume novca, a nije imao pravne kvalifikacije, niti je bio registrovan da se bavi advokaturom ni u Italiji ni u Velikoj Britaniji.

On je, kako je navedeno pred sudom, dijelio potencijalnim klijentima vizit-karte na kojima je pisalo “avokato”, što je italijanska riječ za “pravnik”, i na taj način ih navodio na pogrešnu pomisao da je kvalifikovani advokat.

Tokom suđenja je sam govorio o svojim vezama s Robertom Mugabeom, Osamom bin Ladenom, Sadamom Huseinom i Miloševićem.

U Srbiji je Di Stefano javnosti poznat još 1992. godine, vremena kada je zemlja bila pod sankcijama, pošto je, ubrzo po doseljenju, dobio jugoslovenski pasoš. Ovdje je proveo najveći dio posljednje decenije 20. vijeka, oženio se Srpkinjom, a zemlju je napustio uoči bombardovanja NATO.

Kako je svojevremeno pisalo “Vreme”, Di Stefanu je odmah po dolasku u Srbiju izdat jugoslovenski pasoš, sa upisanom adresom u Tolstojevoj ulici 32, odmah do tadašnje Miloševićeve rezidencije. Di Stefano je naknadno objasnio da je u vrijeme kada je dobio pasoš još stanovao u hotelu, pa je navedenu adresu, na kojoj se nalazio prazan plac, izmislio na licu mjesta.

Prema navodima tog nedjeljnika, Di Stefano je odmah po dolasku privukao pažnju pošto se predstavio kao milioner i suvlasnik holivudske filmske kompanije MGM i objavio da namjerava da preseli kompaniju u Beograd, jer je “ogorčen neprincipijelnom politikom Vašingtona prema Jugoslaviji”.

Ono što u to vrijeme, međutim, nije bilo poznato srpskoj javnosti jeste da je Di Stefano bio deportovan iz SAD nakon što je osuđen na uslovnu kaznu zbog učešća u prevari povezanoj sa MGM.

Kontroverzni biznismen je govorio da je oduševljen Srbijom: “Nema poreza, nema završnog računa… Ovo je zemlja neslućenih mogućnosti.”

Takođe, često je iskazivao podršku Miloševićevoj politici.

Mogućnosti za poslovanje otvarale su se prije svega na polju pranja novca pošto se država pod sankcijama odjednom našla u situaciji da veliki dio finansijskih transakcija u inostranstvu mora da obavlja ilegalno.

Uloga Di Stefana se, prema navodima “Vremena”, sastojala u povezivanju kolumbijskih trgovaca kokainom, iskusnih u prevazilaženju ove vrste problema, s beogradskim partnerima, a među njegovim bliskim saradnicima i prijateljima bili su, navodno, Radojica Nikčević i Željko Ražnatović Arkan.

Ipak, u nekoliko navrata je imao problema sa srpskim vlastima, a jednom prilikom je bio i uhapšen zbog nelegalne trgovine devizama.

Di Stefano je počeo da sve češće boravi u Italiji, gdje se bavio političkim radom za račun bivšeg premijera Silvija Berluskonija, za kojeg je tvrdio da mu je intimni prijatelj, a sve manje je prebivao u Srbiji, koju je napustio uoči bombardovanja NATO 1999. godine.

Italijanska policija ga je uhapsila u novembru 1999, na osnovu potjernice koju je za njim izdala Britanija zbog prevare. Di Stefano je odbacio te optužbe i rekao da je to pokušaj Londona da ga spriječi da pred Haškim tribunalom zastupa Miloševića i Milana Milutinovića.

“Vreme” navodi i da se Di Stefano poslije izlaska iz zatvora preorijentisao na advokatsku karijeru i da je “uspio je da stekne sumnjivu slavu zastupajući najozloglašenije kriminalce”.

Koristeći rupu u britanskom zakonu, koja omogućava ljudima bez završenog pravosudnog ispita da zastupaju optužene pred sudom, priključio se timu advokata zloglasnog tajkuna Nikolasa van Hogstratena, optuženog da je naručivao ubistva poslovnih partnera, a branio je i profesionalnog prevaranta Džona Palmera “zlatoprstog” i serijskog ubicu Harolda Šipmana.

Britanska televizijska mreža BBC snimila je 2004. godine dokumentarac o Di Stefanu, pod naslovom “Đavolji advokat”, u kome je opovrgla gotovo sve Di Stefanove priče i dokazala da je riječ o profesionalnom prevarantu, iza kojeg stoji niz sudskih presuda, od SAD do Novog Zelanda.

Di Stefano je rado pristao da se pojavi u tom filmu, mada je tvrdio da je sve što je o njemu rečeno laž i da su svi predočeni dokumenti falsifikati. “Uostalom, uopšte me ne zanima šta se o meni govori i piše, ako to diže tiraže i pomaže oporavku ekonomije”, rekao je u emisiji. “Jedini zakon kome se pokoravam je zakon gravitacije.”

 

TrafikaBa/Agencije