Dobitnik Nobelove nagrade za mir Dalaj lama (78) založio se za demokratiju u Kini i ponudio je molitvu za žrtve brutalnog gušenja protesta na kineskom trgu Tjenanmen pre 25 godina, prenijela je agencija AFP.
Dalaj lama i drugi lideri u egzilu, poslije četiri godine pauze, obnovili su svoje zahtjeve za takozvani “srednji put” autonomije u okviru Kine.
“Srednji put” predstavlja umereniji pristup u odnosima prema Kini, napušta tibetanski san o autonomnoj državi i svodi se na pregovore sa kineskim vlastima o dobijanju kulturne autonomije u okviru kineske države.
Dalaj lama, koji je zvanično dao ostavku na sve političke dužnosti 2011. godine, ponudio je molitvu za više stotina, a prema nekim procjenama više od 1.000, poginulih demonstranata 3. i 4. juna 1989. godine kada je kineska komunistička vlast poslala tenkove i oklopna vozila da uguši protest nenaoružanih mirnih demonstranata, uglavnom studenata, naveo je AFP.
“Nudim molitvu za one koji su umrli za slobodu, demokratiju i ljudska prava”, naveo je dalaj lama u svom saopštenju postavljenom na njegovom sajtu.
“Te vrijednosti su temelj slobodnog i dinamičnog društva”, naglasio je budistički vođa.
Kako je rekao, Peking bi trebalo da prihvati glavnu struju demokratije koja će “pomoći Kini da zadobije povjerenje i poštovanje ostatka svijeta”.
Peking, koji vlada Tibetom od 1951. godine, već je odbacio pristup “srednjeg puta”, koji uključuje i davanje prava Tibetu da donosi odluke u regionu.
“Savjetujeno te ljude da odustanu od svojih namjera da odvije Tibet od Kine”, izjavio je kineski ministar spoljnih poslova Hong Lei na redovnoj konferenciji za novinare u srijedu.
Odgovarajući na pitanje o Dalaj laminim komentarima u vezi događaja na Tjenamenu, ministar je odgovorio: “Istina o Dalaj lami je svima poznata. Njegova izjava ima skrivene motive”.
Trafika|Ba|Agencije