Snaga naroda je jedina politička partija u Gradu Visoko koja je prepoznala da društvena izolacija i usamljenost važni zdravstveni problemi za starije osobe i javno iznosi ideje i programske pravce kako izbjeći opasnosti takve izolacije. Shodno tome, Snaga naroda će insisitrati na donošenju lokalne strategije za osobe treće životne dobi za dostojanstveno starenje koji bi Grad Visokokako bi se Grad visoko transformirao u sredinu koja kreira zdrav i stimulirajući ambijent za starije osobe i po mjeri svih generacija koje u njemu žive ili odluče živjeti.
U tom kontekstu Snaga naroda kao odgovorna politička partija namjerava inicirati osnivanje dnevnog centra za starije osobe s ciljem da se toj strukturi naših sugrađana omogući izbjegavanje izolacije, tako što će im omogućiti zdravo starenje i održavanje aktivnog životnog angažmana. Dnevni centar za starije osobe je samo jedan od oblika koji se u razvijenim društvima, ali i u nekim gradovima u našoj zemlji, već duži niz godina primjenjuje u namjeri da se kroz dnevne aktivnosti omogući starijim osobama da se druže, stvaraju nove veze i izbjegnu usamljenost koja je često povezana sa starenjem kod kuće.
U okviru tako koncipiranog Centra bi se planirale i edukativne aktivnosti, gdje bi se angažirala stručna lica, kao što su ljekari i medicinsko osoblje, socijalni radnici, psiholozi i pravnici, ali isto tako i druga stručna lica iz oblasti za koje članovi Centra pokažu interes.
U Centru bi se mogao zaposliti i određeni broj osoba u skladu sa finansijskim mogućnostima, ali i volontera koji bi se mogli usavršavati u ovoj oblasti, a rad Centra bi nadziralo tijelo u kojem bi bile zastupljene sve zainteresirane strukture i to prvenstveno predstavnici korisnika Centra, te lokalne zajednice i drugih stakholdera.
Našim sugrađanima starije životne dobi bi se omogućilo okupljanje, druženje, razgovori, uspostavljanje novih prijateljstava i prisnih odnosa, zajedničke proslave, obilježavanje rođendana, vjerskih i državnih praznika, kao i razne vrste okupacionog angažovanja i aktivnosti.
Putem radne okupacije bi se organiziralo pletenje, šivenje, vezenje, spremanje različitih jela i uređenja okoline Centra, dok bi se rekreacija i zabava realizirala putem preventivno-korektivne gimnastike, zajedničkim šetnjama, izletima, društvenim igrama, ali i raznorodne kreativne aktivnosti.
Većina starijih osoba ne posjeduju adekvatna znanja i vještine za korištenje savremenih informatičkih tehnologija i potrebno im je pomoći da ih nauče koristiti i osposobiti za pronalaženje društvenih grupa i platformi.
Grad Visoko ima na dispoziciji neiskorišćene adekvatne prostore, koje naravno treba prilagoditi strukturi aktivnosti koju zahtijeva takva ustanova, gdje će starije osobe tokom dana boraviti, družiti se, sadržajno i edukativno ispuniti svoje slobodno vrijeme, te tako preventivno uticati na očuvanje zdravlja i funkcionalne sposobnosti.
Iako je neophodna finansijska podrška Grada Visokog, sigurno je da bi se dobrom pripremom projekta dio potrebnih finansijskih sredstava mogao osigurati kroz raspoložive evropske fondove.
Istraživanja pokazuju da je više od polovine osoba starijih od 60 godina izložena riziku socijalne izolacije, što je zabrinjavajuće jer se povećava rizik od pojave depresije i moglo bi predstavljati fizičke i kognitivne izazove. Obzirom da su ljudi prirodno društvena bića, društvena nepovezanost može biti opasna, i fizički i psihički i može uzrokovati tjelesnu bol na isti način kao glad ili žeđ, a dugoročni učinci usamljenosti mogu uključivati pogoršanje bolesti srca, loš san, depresiju, smanjenu pokretljivost, povećan rizik od demencije
Prednosti socijalizacije starijih osoba u zdravstvenom smislu su višestruke, jer smanjuju rizik od kardiovaskularnih problema, od razvoja Alzheimerove bolesti, od problema s mentalnim zdravljem kao što su depresija i tjeskoba. Istodobno, druženje i komunikacija pozitivno utiču na smanjenje stresa, normalizaciju krvnog tlaka i poboljšano fizičko zdravlje.
(Visoko.co.ba)