U našoj zemlji sve su češći apeli na društvenim mrežama kojima se traži pomoć za pronalazak nestale osobe, često i djece. Neke potrage nemaju sretan završetak. A nesretni slučajevi mogli bi se spriječiti ili umanjiti da naša zemlja kao i naši susjedi, ali i veliki dio Evrope posjeduje sistem zvani Amber alert, koji postoji 30 godina. Iako naša zemlja ima sve tehničke predispozicije za uspostavu, nedostaje ona ključna – politička, koja bi definirala nadležnost za ovaj sistem.
Slike nestale djece sve su učestalije u našoj zemlji. Nestale osobe i djecu porodice uglavnom traže putem apela na društvenim mrežama. Jer nemamo Amber alert sistem. Sistem koji olakšava potragu za nestalom djecom, obaviještava javnost o nestanku, a u koji su uključene sve nadležne institucije. Nakon prijave nestanka, kada budu ispunjeni kriteriji, sistem pokreće policija.
“Sistem se uobičajeno pokreće onda kada su djeca oteta, kada su nestala. Međutim, policija može donijeti odluku i da se Amber alert pokreće u nekim drugim slučajevima koji mogu da znače uzbunjivanje djece ili roditelja”, objašnjava Amela Efendić, direktorica Centra za sigurni internet.
“Svi mediji će biti u obavezi da prekidaju svoje programe i u prvih osam sati od pokretanja sistema imat će obavezu da na svakih 30 minuta prekidaju program i objavljuju formatirani poster, gdje će biti fotografija nestalog djeteta, ime prezime, osnovni podaci i eventualno neki detalj iz same potrage u smislu gdje je dijete zadnji put viđeno”, navodi Igor Jurić, direktor Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.
Ukoliko nestane dijete mlađe od sedam godina, sistem će se pokrenuti odmah. Drugi kriterij, da je mlađe od 18 godina, a da pri tome ima invaliditet ili lakše intelektualne teškoće. Jednostavno i tehnički lako izvodivo, na primjeru susjednih zemalja. U našoj zemlji problem nadležnosti.
“Zbog samog uređenja i entitetskih nadležnosti potrebno je da imamo širi koncenzus i da se usaglasimo u radnoj grupi o načinu implementiranja Amber alert sistema kod nas. Ta djela su u nadležnosti entitetskih ministarstava i zbog toga je potrebna njihova posebna saglasnost o učešću u projektu, a Ministarstvo sigurnosti BiH bi imalo koordinirajuću ulogu”, kaže Dobrica Kucalović, savjetnik ministra sigurnosti BiH.
“Posebno ističemo kako odluku o uspostavi Amber alert mehanizma u Bosni i Hercegovini treba donijeti državni nivo vlasti, odnosno, da naredne korake treba poduzeti Ministarstvo sigurnosti Bosne i Hercegovine”, ističe Ervin Mušinović, šef kabineta ministra unutrašnjih poslova FBiH.
“Što se tiče Federalnog ministarstva unutrašnjih poslova, odnosno, Federalne uprave policije, mi smo spremni. To bi trebalo biti na državnom nivou, da se formira radna grupa koja bi sadržavala entitetska ministarstva unutrašnjih poslova, Brčko distrikta, kantonalna, plus Agencija za zaštitu podataka, i agencije prometa i komunikacija”, pojašnjava Saša Petrović, inspektor Federalne uprave policije.
Hoće li biti kasno da se pitamo ko je nadležan kada dijete nestane i ne bude pronađeno? U Bosni i Hercegovini ovo pitanje rijetko se postavlja, a o njemu bi se moglo raspravljati u doglednoj budućnosti, bar u Federalnom parlamentu, jer je inicijativa upućena.
“Inicijativa je upućena još na početku godine, međutim, na urgencije koje sam slala uvijek sam dobijala odgovore Federalnog ministarstva za unutrašnje poslove i Federalne uprave policije da su oni slali ljude na treninge, da su upoznati s važnosti te inicijative i da je proces u toku”, navodi Sanela Klarić, delegat u Domu naroda FBiH (NS).
U jednom su svi saglasni – Amber alert sistem prijeko je potreban našoj zemlji i ukoliko bi spasio barem jedan dječiji život, to bi bio uspjeh svih nas. Na to ćemo, ipak, pričekati.
Visoko.ba/federalna.ba
(Visoko.co.ba)