Potpuno je prekinuta opskrba električnom energijom regije s više od dva miliona stanovnika, nakon što je jedina elektrana u Gazi prestala raditi zbog nedostatka goriva.
Ljekari bez granica (MSF) suočavaju se s katastrofalnom zdravstvenom situacijom u Pojasu Gaze nakon napada Hamasa na Izrael. Od subote je gusto naseljeni pojas Gaze pod vatrom izraelske vojske. Ova nevladina organizacija traži hitan humanitarni koridor za podršku medicinskom odgovoru i poštivanje humanitarnog prava.
– Situacija je katastrofalna. Mislim da niko nije siguran u Gazi – rekla je Sarah Chateau, voditeljica palestinskog programa za MSF.
MSF ima 300 palestinskih i 20 međunarodnih djelatnika u Gazi.
– Neki od naših timova premješteni su u zgradu Ujedinjenih naroda – rekla je Chateau.
Ona je rekla kako su bombardovanja bila toliko jaka da su rizici preveliki.
– Koliko dugo naši timovi mogu ostati u potpunom stanju opsade? Trebamo humanitarni koridor – izjavila je ona, javlja belgijska novinska agencija Belga.
Izraelska vojska je u srijedu ujutro bombardirala Islamski univerzitet u Gazi nakon što je potvrdila da je to “velika Hamasova operacija i vojno središte”. Univerzitet je služio kao centar za obuku i proizvodnju oružja.
Osim toga, Izrael je uveo potpunu blokadu Gaze nakon napada Hamasa. Kao rezultat toga, gorivo ne može ući u Gazu, a jedina elektrana je u opasnosti da ostane bez goriva. Vlasti su u srijedu upozorile na humanitarnu katastrofu.
Više od 260.000 ljudi već je raseljeno u Gazi, prema UN-ovoj agenciji za humanitarnu koordinaciju. Prije početka rata 80 posto stanovništva trebalo je humanitarnu pomoć.
Prema Ministarstvu zdravstva u Gazi, trenutni broj mrtvih u Pojasu Gaze od subote je porastao na 1.050, s najmanje 5.200 povrijeđenih. Na izraelskoj strani ubijeno je 1.200 ljudi, a 3.000 ranjeno.
Visoko.co.ba/federalna.ba/Fena
(Visoko.co.ba)