Podrška užasavajućem videu – jesmo li dotakli moralno dno?

Traje proces identifikacije osoba koje su pružale podršku Sulejmanoviću. Do sada je evidentirano oko 40 lica, a kako su nam potvrdili iz Federalne uprave policije, nakon prikupljanja dokumentacije bit će pokrenute i procedure za njihovo eventualno privođenje.

Slučaj monstruoznog ubistva u Gradačcu aktuelizirao je temu femicida. Užasavajući video ubistva supruge, koji je objavio Nermin Sulejmanović, dobio je značajnu podršku i odbravanje. Zakazale su institucije, dok je struka saglasna da smo kao društvo doživjeli poraz.

Deset hiljada gledatelja. Više od dvije stotine lajkova. Desetine komentara podške i odobravanja. Ne pričamo o sportu, filmu niti umjetnosti. Pričamo o videu brutalnog zločina koji je ubica prenosio uživo na Instagramu. Da dobije publiku i podršku. Empatije, jasno je da nije imao. Ali jednako porazno bilo je vidjeti sve one koji su zločin odobravali. Nasilje počinje kroz verbalno nasilje, a najopasnije od svega je njegovo normaliziranje.

“Poražavajuće za naše društvo je da je preko 1.000 ljudi, možda i više, pratilo uživo kao fudbalsku utakmicu prenos ubistva, prenos jednog krivičnog djela, monstruoznog čina ubistva mlade žene. To je jedan veliki poraz za sve nas, jer to govori o svima nama, o našem društvu, o onome kakvi jesmo i kakvi smo posatali”, upozorava sociologinja smiljana Vovna.

“Kad razmišljamo o osobama koje podržavaju nasilna ponašanja, onda se svi trebamo zapitati gdje smo, gdje živimo i koje su to nama društvene vrijenosti i zašto se podržava osoba nasilnog ponašanja”, ističe doktorica rodnih studija Sabiha Husić.

Sve to pokazalo je da smo kao društvo dotakli moralno dno. Ali i još opasnije, da ruke poput njegovih nisu same. Neobraćanje pažnje na neke početne znakove bilo kakve vrste zlostavljanja ohrabruje zlostavljača da nastavi s onim što radi.

“To je činjenica koja nas treba probuditi na hitnu rekaciju, jer jasno ukazuje na poremećeni sistem vrijednosti, poremećeni sistem vaspitanja, prolaska djece kroz obrazovni sistem”, naglašava Sandi Dizdarević, profesor kriminalističke psihologije i stručnjak za sigurnost.

“Moralne norme su davno pogažene, ovo je samo završni čin i ono što više plaši je šta će biti sutra, hoće li opet u Sulejmanoviću naći uzor? Nije Sulejmanović jedini, a ovi ‘navijači’ zaslužuju detaljnu psihološku analizu i test šta oni mogu uraditi – jer nije isključeno da navijači isto misle”, upozorava psiholog Elmir Šator.

Ako misle, onda je moguće i da rade. Za to vrijeme sistem uglavnom šuti i ne radi dovoljno. Puna usta postojanja ljudskih prava, posebno žena, a u stvarnosti ostaju mrtvo slovo na papiru.

“Postali smo taoci ljudskih prava u kojim nas različite organizacije opsjedaju pravima osumnjičenih, optuženih i presuđenih osoba u nekom penalnom sistemu, a ne vodimo se uopšte pravima žrtava niti dajemo dovoljno pažnje svim tim osobama. Nažalost, posljedice smo vidjeli i bojim se da ćemo posljedice ponovo promatrati u narednom periodu”, zaključuje Dizdarević.

Da će tako biti pokazali su i komentatori koji su u žrtvi prepoznali krivca. A za ubicu tražili opravdanja. Začarni krug u kojem smo se evidentno našli neko mora prekinuti, jer svako novo zlo, poraz je za svakoga od nas.

Visoko.ba/federalna.ba

(Visoko.co.ba)