Sjedinjene Države žale zbog odluke privremenih vojnih vlasti Malija da zatraže od mirovnih snaga Ujedinjenih naroda da napuste zemlju, saopćio je State Department, pozivajući na “primjereno i odgovorno” povlačenje misije.
Ministar vanjskih poslova Malija Abdoulaye Diop uputio je zahtjev tokom sastanka Vijeća sigurnosti UN-a u petak, navodeći “krizu povjerenja” između malijskih vlasti i višedecenijske misije UN-a poznate kao MINUSMA.
– Sjedinjene Države žale zbog odluke prelazne vlade Malija da opozove svoj pristanak za MINUSMA-u. Povlačenje MINUSMA-e mora biti primjereno i odgovorno, dajući prioritet sigurnosti mirovnih snaga i Malijaca – izjavio je portparol State Departmenta Matthew Miller.
– Zabrinuti smo zbog posljedica koje će ta odluka imati na sigurnosnu i humanitarnu krizu koja utiče na narod Malija – navodi on u izjavi za javnost.
Mali se bori da zaustavi islamističku pobunu koja je zaživjela nakon ustanka u 2012. MINUSMA-u je rasporedilo Vijeće sigurnosti UN-a 2013. godine kako bi podržala strane i lokalne napore za vraćanje stabilnosti.
Frustracije zbog rastuće nesigurnosti podstakle su dva državna udara 2020. i 2021. godine, a vladajuća hunta je sve više u svađi s MINUSMA-om i drugim međunarodnim saveznicima, uključujući Francusku.
Hunta je spalila mostove s tradicionalnim zapadnim saveznicima i obratila se Rusiji za pomoć u jačanju njenih vojnih sposobnosti.
– Sjedinjene Države nastavit će sarađivati s našim partnerima u zapadnoj Africi kako bi im pomogli u rješavanju hitnih sigurnosnih i upravljačkih izazova s kojima se suočavaju – kazao je Miller.
Pozdravljamo daljnje konsultacije s regionalnim čelnicima o dodatnim koracima za promicanje stabilnosti i sprečavanje sukoba – dodao je.
Članice Vijeća sigurnosti UN-a počele su raspravljati o nacrtu rezolucije o produženju mandata MINUSMA-e, koji ističe 30. juna. Nije bilo jasno šta će se tada desiti.
Specijalni izaslanik UN-a u Maliju, El-Ghassim Wane, rekao je u petak da bi bilo “izuzetno izazovno, ako ne i nemoguće”, djelovati u zemlji bez pristanka njenih vlasti, prenosi Reuters.
Visoko.ba/federalna.ba/Fena
(Visoko.co.ba)