Južna Koreja traži 35 miliona dolara obeštećenja od Sjevera zbog dizanja u zrak ureda za vezu

Južna Koreja u srijedu tužila Sjevernu Koreju za 35 miliona dolara na ime obeštećenja za ured za vezu koji je Sjeverna Koreja digla u zrak 2020. godine, u slučaju koji je naglasio raspad veza između dva susjeda dok Sjever nastavlja sa svojim programima naoružanja.

Sjeverna Koreja je digla u zrak ured za vezu, uspostavljen 2018. na njenoj strani granice kako bi potaknula bolje veze, nakon što je zaprijetila odmazdom za sjevernokorejske prebjege na jugu koji su predvodili kampanju izbacivanja propagandnih letaka.

Južnokorejski zvaničnik kazao je da je tužba, podnesena Centralnom okružnom sudu u Seulu, prva koju je vlada ikada pokrenula protiv Sjeverne Koreje.

Južnokorejsko ministarstvo za ujedinjenje, koje se bavi međukorejskim pitanjima, saopćilo je da se slučaj mora podnijeti prije 16. juna kako bi se ispunio trogodišnji zakon o zastari prema južnokorejskom zakonu.

– Ova radnja se poduzima kako bi se očuvala nacionalna potraživanja i prekinula zastarjelost prava na naknadu štete – navodi se u saopćenju ministarstva.

Povučena Sjeverna Koreja ne prihvata upite stranih novinara. Zvaničnik Južne Koreje, upitan o vjerovatnoći da će se Sjever uključiti u bilo koji takav pravni proces, rekao je da je i dalje potrebno podnijeti tužbu na vrijeme.

Ured za vezu bio je prvo diplomatsko predstavništvo te vrste između suparnika i bio je simbol pomirenja u vrijeme optimizma oko nekoliko projekata usmjerenih na smanjenje napetosti.

Sjeverna Koreja digla je ured u zrak pred kamerama državnih medija nakon što se požalila na kampanju prebjega koji su na Sjeveru ispuštali propagandne letke vezane za balone.

Južna Koreja je procijenila da je trošak uništenog ureda i teško oštećene 15-spratnice u blizini južnokorejskih zvaničnika iznosi 44,7 milijardi vona (35 miliona dolara).

Južna Koreja je navela da je rušenje ureda bio “nasilan” i nezakonit” čin koji je narušio povjerenje i narušio imovinska prava Juga i njegovih građana.

Sjeverna i Južna Koreja ostaju tehnički u ratu jer je njihov sukob iz 1950-53. završio primirjem, a ne mirovnim sporazumom.

Nuklearno naoružana Sjeverna Koreja je u posljednjih godinu dana ili više testirala različita oružja, uključujući svoju najveću interkontinentalnu balističku raketu, pojačavajući napetosti s Jugom i njenom glavnom saveznicom, Sjedinjenim Državama, prenosi Reuters.

Visoko.ba/federalna.ba/Fena

(Visoko.co.ba)