Stranačko zapošljavanje u Bosni i Hercegovini postalo je sasvim normalna pojava koja i dalje prolazi nekažnjeno. Dugo se čekalo na podizanje optužnice u predmetu „Sistem“, od kojeg je trebalo započeti razotkrivanje koruptivnih radnji u javnom sektoru Brčko distrikta, ali od tog slučaja, čini se, neće biti ništa. Pored toga, ni praksa angažmana osoba putem ugovora o djelu nije promijenjena.
Bojan Bošković iz Brčkog bio je godinama zaposlen u Direkciji za finansije na osnovu ugovora o djelu, gdje su mu uskraćena brojna radnička prava. Kaže da stalno zaposlenje nije mogao dobiti jer se nije želio učlaniti u političku stranku. Međutim, nastavio je prijavljivati se na konkurse.
„Primijetio sam da se na konkurse prijavi od 60 do 70 kandidata. Međutim, na testiranje izađe samo desetak. Kasnije sam saznao da je razlog za tako nizak odziv na pismeno i usmeno testiranje to što kandidati od trenutka prijave do trenutka testiranja pokušavaju da pronađu vezu. Ako ne uspiju da pronađu, oni uopšte i ne izlaze“, objašnjava on.
Iz nevladinog sektora godinama upozoravaju da je angažman velikog broja osoba putem ugovora o djelu u javnom sektoru školski primjer korupcije. Nakon što je donedavni gradonačelnik Brčkog Esed Kadrić javno priznao da političke stranke odlučuju o tome ko će biti primljen, ponovo su reagovali.
„Samim tim je priznao da je učestvovao u krivičnom djelu trgovina uticajem. Smatram da bi ne samo bošnjačke stranke koje su prozvane, i srpske i hrvatske takođe trebale biti pod istražnim radnjama i da se vidi ko je imenom i prezimenom davao potpise i lobirao da li će biti Božidar, Pero ili Đuro zaposlen u javnom sektoru“, ističe Božidar Jović, predsjednik UG Demos Brčko.
Ali iz brčanskog Tužilaštva napominju da u famoznim ugovorima o djelu nema elemenata krivičnog djela, te da bi se tom problematikom trebale pozabaviti nadležne inspekcije. Pogodilo ih je nepotvrđivanje optužnice u predmetu „Sistem“, koji je bio usmjeren na procesuiranje korupcije u zapošljavanju u Zavodu za planiranje, projektovanje i razvoj.
„Istraga u ovom predmetu je trajala dvije godine i tri mjeseca. Naša optužnica je sadržavala pet tačaka. Mislimo da je ona činjenično zavređivala da dođe u fazu suđenja, da se utvrdi da li je tačno ono što je Tužilaštvo tom optužnicom utvrdilo“, kaže Zekerija Mujkanović, glavni tužilac u Tužilaštvu Brčko distrikta BiH.
Naglašava da se u ovom slučaju desio paradoks, jer je Osnovni sud Distrikta odlučio da ne potvrdi optužnicu zbog nezakonitosti vlastitih odluka. Konkretno se radi o izdavanju naredbi o pribavljanju dokaza za provođenje posebnih istražnih radnji, koje je i Apelacioni sud proglasio nezakonitim. Riječ je o prisluškivanju pojedinih zvaničnika u ovoj lokalnoj zajednici.
visoko.ba/federalna.ba
(Visoko.co.ba)