Američki savjetnik za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan izjavio je kako Sjedinjene Američke Države (SAD) ne slijede strategiju prekida ekonomskih veza s Kinom, već da pokušavaju smanjiti rizike i diversificirati svoje opskrbne lance, naročito pristup kritičnim tehnologijama koje mogu uticati na ravnotežu vojne moći.
U obraćanju na Institutu Brookings u Washingtonu, Sullivan je iznio ocjene o globalnoj ekonomskoj strategiji SAD-a i odnosima s Kinom.
Naglašavajući da su izvozna ograničenja SAD-a u Kinu specifična za neke kritične sektore i ne ciljaju na opće ekonosmke odnose, Sullivan je rekao:
“Ne prekidamo veze s Kinom, mi smanjujemo rizike. Naše kontrole izvoza usko su usmjerene na tehnologije koje bi mogle promijeniti ravnotežu vojne moći. Želimo biti sigurni da se tehnologije iz SAD-a i njegovih saveznika ne koriste protiv nas.”
Sullivan je također kazao da je Ursula Von der Leyen, predsjednica Komisije Evropske unije (EU), nedavno ukazala na potrebu smanjenja rizika ekonomske ovisnosti u odnosima s Kinom, te da je SAD dogovorio sa svojim evropskim saveznicima da smanje rizike, te da je ovaj pristup predstavlja stvaranje učinkovitih i otpornih opskrbnih lanaca.
Kazao je kako je pandemija COVID-19 otkrila krhkost opskrbnih lanaca, klimatske promjene ugrozile živote i sredstva za život, a ruski napad na Ukrajinu otkrio je rizike od pretjerane ovisnosti u ekonomiji.
“Svijetu je potrebno novo pomirenje”, rekao je Sullivan.
Visoko.ba/federalna.ba/AA
(Visoko.co.ba)