Hoćemo li gledati reprizu blokade državnih institucija?

Nakon potpisivanja zajedničke izjave o državnoj imovini, zastupnici u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine iz RS-a su demonstrativno napustili sjednicu. Obiman dnevni red pao je u drugi plan, uslijedila je žestoka rasprava o natpisima i zastavama RS-a na graničnim prijelazima. Čin potpisivanja zajedničke izjave su okarakterizirali udarom na RS. Nakon pauze i pokušaja postizanja dogovora, zastupnici iz RS-a se nisu vratili, a sjednica je prekinuta.

Pred zastupnicima u Zastupničkom domu bio je obiman dnevni red i važni zakoni. No, potpisivanjem Zajedničke izjave o državnoj imovini sve je palo u vodu, a rasprava nastavljena u potpuno drugom pravcu. Teške riječi i optužbe na račun predsjedavajućeg Denisa Zvizdića, pa pauza i nastavak u istom tonu.

“Danas Vas je oskolila ova deklaracija koja je potpisana, a onda ste krenuli đonom na Srbe. Šta ste vi uradili? Ovako ste rekli – uh. Je li to poštovanje”, upitala je Zvizdića SNSD-ov Sanja Vulić

Zvizdić joj je odgovorio: „Nikada više nemojte kao moje riječi stavljati meni riječi u usta koje ste Vi sada sami rekli o Srbima.

Zbog nastale atmosfere, ali i Zajedničke izjave o imovini, opozicija iz RS-a je donijela odluku da napusti sjednicu. Napuštanje je, kažu, samo upozorenje i poziv na razum jer potez predstavnika bošnjačkih stranaka vodi ka dugoročnoj krizi i zaoštravanju odnosa u BiH. Predviđaju velike posljedice.

„Danas je potpisan dokument svih političkih faktora bošnjačkih političkih predstavnika koji praktično znači ujedinjeni front prema imovini RS-a. Znači, to je čist atak na imovinu RS-a“, kazao je SDS-ov Mladen Bosić

PDP-ov Branislav Borenović navodi kako su stranke sa bošnjačkim predznakom današnjom izjavom i ujedinjavanje u odnosu prema imovini RS-a pokazale „očiglednu namjeru da se krene u neke njima svojstvene sukobe“.

Ni druga pauza nije doprinijela smirivanju situacije.

„Pitam kako raditi i kako sarađivati sa onim koji ruše BiH, a to su bošnjački političari, koji žele da otmu zemlju, da otmu imovinu“, ustvrdio je SNSD-ov Milan Petković.

Zvizdić je na to tražio da se govori o tačci dnevnog reda na što je Petković odgovorio da je tačka dnevnog reda ono o čemu priča – te da nemaju više o čemu pričati.

„Prijete, prijete svima u BiH. SNSD-ovi zastupnici od ovog momenta neće učestvovati u radu ove sjednice“, dodao je zamjenik predsjedavajućeg Zastupničkog doma Nebojša Radmanović (SNSD), nakon čega su i predstavnici vladajuće stranke iz RS-a krenuli putem izlaza iz sale.

Žustru raspravu pratile su stranke iz Federacije. Jedni zbunjeni, drugi podsjećaju na parlamentarna pravila, treći su sigurni u razlog ovakvog ishoda.

„Hajde da se sa ovog političkog showbiza vratimo na funkcionisanje institucija. U institucijama se donose zakoni tako što ili se mijenja Ustav, tako što neko to predloži, a onda većina usvoji“, podsjetio je SDP-ov Saša Magazinović.

DF-ov Zlatan Begić nije znao o čemu se radi: „Spominje se neka deklaracija, ja nemam uvida“.

„Ključni razlog je upravo ovo što je bošnjački blok rekao ne“, istakao je SDA-ov Šemsudin Mehmedović.

Okupljanje predstavnika Bošnjaka oko izjave o državnoj imovini je doprinijelo da rasprava među zastupnicima kulminira jer je od početka bila žestoka. I Prijedlog zakona o graničnoj kontroli bio je sporan za zastupnike iz RS-a. Kažu, narušava ustavnu poziciju tog entiteta.

„Nismo mi iz RS-a budale, čitamo mi zakone. Neće moći jer nećete dobiti saglasnost, nećete moći ukloniti tablu“, poručio je SNSD-ov Milorad Kojić.

Predsjednica Kluba SNSD-a Sanja Vulić dodala je kako će se „trobojka i dalje vihoriti“.

„Zastava BiH je nesto što je mjera, sve ostalo je pokušaj, blijeda kopija“, izjavio je SDA-ov Midhat Čaušević.

Rasprava, neslaganje, optužbe i izlasci doveli su do prekida sjednice, a sudbina predloženih zakona i dalje je na čekanju. Na čekanju i odgovor na pitanje šta slijedi? Hoćemo li gledati reprizu blokade državnih institucija?

Visoko.ba/federalna.ba

(Visoko.co.ba)