TikTok – bezazlena mobilna aplikacija ili špijunsko oruđe u rukama Kineza?

Bijela kuća je zabranila zaposlenicima svih saveznih agencija instaliranje kineske aplikacije za dijeljenje kratkih video sadržaja TikTok na telefonima i naredila da ih obrišu sa uređaja. Uradili su to i kanadska vlada te institucije Evropske unije. I sve to kao mjera u skopu jačanja cyber sigurnosti protiv rizika od špijunaže.

Digitalna špijunaža uznemiruje svijet. Nije to više najnoviji trend ali jesu optužbe. Nakon nedavnih navodno špijunskih balona, špijuniraju nas i preko pametnih telefona. Tvrde to zapadne zemlje kada govore o TikToku – aplikaciji u vlasništvu kineske kompanije ByteDance. Da li je riječ o bezazlenoj mobilnoj aplikaciji ili špijunskom oruđu u rukama Kineza? Sve je više to pitanje kojim se bave političari, a ne tinejdžeri koji su najčešće korisnici planetarno popularne aplikacije za dijeljenje video sadržaja. Sa zapada su sve glasniji zahtjevi da se ograniči korištenje te aplikacije. Američka i kanadska vlada, te Evropska komisija, Vijeće i Parlament kao i parlamenti nekoliko vlada među kojima Danske, svojim zaposlenicima i parlamentarcima su sugerisali a neki i naredili da uklone TikTok sa službenih i privatnih mobitela, zbog sigurnosnih razloga.

“Razlog za donošenje ovakve odluke je zaštita Komisije u cyber prostoru i jačanje njene cyber sigurnosti. Mjere imaju za cilj da zaštite Komisiju od cyber prijetnji i napada, ili bilo kakvih cyber akcija koje bi ugrozile radno okruženje. Kao što sam već rekla, Upravni odbor Evropske komisije donio je odluku nakon pažljive analize”, pojašnjava portparolka Evropske komisije Sonya Gospodinova.

Kina tvrdi da će zabrana upotrebe aplikacije društvene mreže TikTok u institucijama Evropske unije nanijeti štetu poslovnom povjerenju u Evropi.

“Ovo bi moglo poljuljati povjerenje međunarodne zajednice u poslovno okruženje u Evropskoj uniji. Evropska unija treba uskladiti riječi i djela, poštovati tržišnu ekonomiju i pošteno nadmetanje, prestati zloupotrebljavati koncept nacionalne sigurnosti i omogućiti pošteno, transparentno poslovno okruženje svim kompanijama, bez diskriminacije”, navela je Mao ning, portparolka Ministarstva vanjskih poslova Kine.

Kanada je TikTok aplikaciju blokirala na uređajima svojih državnih službenika navodeći kako ona predstavlja neprihvatljiv rizik za privatnost i sigurnost. Dok iz TikToka navode da su razočarani kanadskom odlukom jer je donesena bez navođenja ikakvih specifičnih sigurnosnih problema, iz Bijele kuće su dali rok od 30 dana američkim saveznim agencijama da na svojim uređajima uklone TikTok.

Indija je još 2020. zabranila upotrebu kineskih aplikacija.

“Veoma smo jasni da TikTok predstavlja problem. Postoji zabrinutost zbog toga kada su u pitanju Amerikanci, prikupljanje podataka od Amerikanaca i potencijalni rizik za nacionalnu sigurnost”, istakla je portparolka Bijeće kuće Karine Jean-Pierre.

Bivši američki predsjednik Donald Trump pokušao je 2020. godine blokirati nove korisnike da preuzimaju TikTok, ali je nova administracija predsjednika Joea Bidena u junu 2021. odustala od te ideje. TikTok je ponovo na udaru Amerikanaca, ali zakonodavaca od kojih neki vjeruju da je kompanija ByteDance, vlasnik aplikacije bliska kineskoj vladajućoj Komunističkoj partiji i da prikuplja korisničke podatke u SAD-u.

“Najbolja stvar za Komunističku partiju Kine, ukoliko dozvolimo TikTok, WeChat i druge kineske platforme u Sjedinjenim Državama, je što im to daje mogućnost da manipulišu našim društvenim diskursom, vrše cenzuru vijesti ili naglašavaju ono što oni žele da vide, pročitaju i dožive milioni Amerikanaca putem njihovih aplikacija za društvene mreže”, smatra Mike Gallagher, predsjedavajući Odbora za kinu Zastupničkog doma SAD-a.

Novi udarac TikToku je zadao Odbor za vanjske poslove Zastupničkog doma američkog Kongresa koji je podržao mjeru kojom se Bidenovoj administraciji daju ovlasti da zabrani aplikaciju koju koristi više od 100 miliona Amerikanaca, kao i druge aplikacije za koje smatraju da predstavljaju sigurnosni rizik. Demokrate iz Odbora su bile protiv prijedloga predsjedavajućeg, Republikanca Michaela McCaula.

“TikTok omogućava Kineskoj komunističkoj partiji da manipuliše i prati svoje korisnike, dok koristi podatke Amerikanaca za svoje zlonamjerne aktivnosti. Svako ko ima TikTok instaliran na svom aparatu je dao Kineskoj komunističkoj partiji dozvolu i ulaz ka svim svojim ličnim podacima. Drugim riječima to je špijunski balon na vašem telefonu. Ne sumnjam da će Kina pokušati iskoristiti te obavještajne podatke u pokušaju da promijeni bilans moći u ovom velikom generacijskom takmičenju”, kazao je McCaul.

Nije li to slučaj i sa Facebookom i Instagramom ili je američki problem to što je TikTok – kineski.

“Iskreno, bio sam veoma zabrinut za svoje podatke, ali kada sam na društvenim mrežama, ima mnogo kompanija koje koriste podatke i prodaju ih. Tako je TikTok, po mom mišljenju, samo još jedna kompanija koja to radi”, smatra Luke Franchina, TikTok influenser.

Popularnost aplikacije koja širom svijeta ima više od milijardu korisnika, uglavnom mlađe generacije, donijela joj je godišnji finansijski benefit od 60 milijardi dolara ali i ono o čemu se manje govori na Zapadu jeste da je TikTok ugrozio primat najpopularnijih društvenih mreža – naravno američkih.

“Koliko nesigurna u sebe može biti najveća svjetska supersila da se toliko boji omiljene aplikacije mladih ljudi? SAD prenategnuto koristi koncept nacionalne sigurnosti i zloupotrebljava državnu moć da potisne strane kompanije. Čvrsto se protivimo takvim pogrešnim potezima”, dodaje Ning.

TikTok je u novembru priznao da neki zaposlenici u Kini mogu doći do podataka evropskih korisnika te da su neki zaposlenici na taj način pratili novinare, ali kompanija odlučno tvrdi da kineska vlada nema ni pristup ni kontrolu nad tim podacima. ByteDance ističe da zabranu TikToka potiču lažne informacije da aplikacija služi za špijuniranje Amerikanaca. Čemu god da služi, nakon skandala sa navodno špijunskim balonima sa američkog tla bi uskoro mogla odletjeti mobilna aplikacija TikTok.

Visoko.ba/federalna.ba

(Visoko.co.ba)