Legendarni njemački teniser, a kasnije i trener Boris Beker (Becker) pušten je iz zatvora u Velikoj Britaniji gdje je služio kaznu jer je skrivao više stotina hiljada funti, nakon što je objavio bankrot. Sada mu slijedi deportacija u Njemačku.
Beker je bio jedan od najboljih tenisera u 80-im i 90-im godinama, a sada puni naslovnice svjetskih medija zbog drugih stvari. Prije nije išao sa teniskih terena, a sada vrijeme provodi po sudovima i pritvorima. Tome se mora dodati njegov eksplozivni temperament i ljubavne veze.
Slavni Nijemac je podijelio svijet. Jedni ga smatraju genijalnim sportistom, a drugi velikim luzerom.
S tenisom krenuo kao trogodišnjak
Beker je rođen 22. oktobra 1967. godine u Leimenu, u Heidelbergu, kao jedini sin Elvire i Karl-Hajnca (Heinz) Beckera. Porodica je željela da on bude pravnik ili arhitekt, ali je zapravo njegov otac “kriv” što je Beker postao teniser.
Naime, Beker stariji, koji je po struci bio arhitekt, osnovao je teniski centar u Leimenu gdje je Boris već u ranoj dobi pokazao zanimanje za tenis. Već sa šest godina se krenuo takmičiti, a zanimljivo da je ponekad trenirao sa Stefi Graf (Steffi), koja će poslije također postati velika zvijezda.
– Počeo sam igrati tenis s tri, a prvi turnir osvojio sam sa šest godina. Iako sam volio igrati tenis, nisam ga imao priliku gledati jer se nije emitirao na njemačkoj televiziji. Imali smo tri programa – dva nacionalna i treći regionalni. Nedjelje su bile rezervirane za fudbal, a tenisa nije bilo. Jednog dana na televiziji se pojavio teniski turnir – Vimbldon! Prvi Vimbldon gledao sam s osam godina i sjećam se da je tada Bjorn Borg osvojio prvu od pet titula. Bila je to 1976. godina i prvi put da je riječ Vimbldon ušla u moju podsvijest – ispričao je svojevremeno Beker.
Kada je riječ o Vimbldonu, zanimljivo da je Beker svoj prvi naslov na Gren slemu u Londonu osvojio 1985. godine, sa svega 17 godina. Tada je postao najmlađi osvajač najvećeg turnira koji se igra na travnatoj podlozi. Da stvar bude još interesantnija, Beker je u Velikoj Britaniji bio u zatvoru koji je od centralnog terena Vimbldona udaljen svega tri kilometra.
Zakleo se da više neće igrati Vimbldon
Cijeli svijet je tada čuo za Borisa Bekera, a on je iduće godine odbranio naslov na Vimbldonu savladavši velikana Ivana Lendla. Trofej ga “je zaobišao” 1988., ali godinu kasnije se vratio na tron. Te 1989. je osvojio i US Open. Dvije godine kasnije pobijedio je Lendla i osvojio Australijan Open nakon čega je došao na vrh ATP tabele, prvi put u svojoj karijeri.
Osvojio je i zlato na Olimpijskim igrama u Barceloni 1992. godine. Potom “je nestao” sa velikih turnira. Nije imao uspjeha 1993. i 1994., izgubio je u sedmom finalu Vimbldona.
Na svoj naredni Gren slem trofej čekao je do 1996. godine i osvajanja Australijan Opena. Kada je izgubio na Vimbldonu od Pita Samprasa 1997., Beker se zakleo da više neće igrati na tom Gren slemu. Ipak, vratio se dvije godine kasnije ali je izgubio od Patrika Raftera (Patrick).
Poslije poraza Beker je čestitao protivniku, a onda se naklonio kraljevskoj loži i svim navijačima.
Buran ljubavni život
Beker je u to vrijeme bio u braku s Barbarom Feltus sa kojom je imao sina Nou, a na putu je bio i drugi sin Elias. Oni nisu skrivali svoju ljubav, a slavni teniser je često bio meta rasističkih napada zbog Barbarine boje kože.
Kada je odlučio prekinuti karijeru, sve je krenulo nizbrdo. Došao je u hotelsku sobu i posvađao se sa svojom sedam mjeseci trudnom suprugom. Otišao je u jedan azijski restoran i tamo ugledao manekenku Angelu Ermakovu. Devet mjeseci kasnije dobio je faks od Angele u kojem je pisalo da je postao otac djevojčice An (Anne).
Kada je Barbara za to saznala uzela je sinove i odselila se u Majami. Tamo je i podnijela zahtjev za razvod braka, a Beker joj je morao isplatiti skoro 15 miliona eura, a uz to joj je dao i luksuzni stan na Floridi.
Ni tu nije bio kraj. Osim što se nije snalazio u životu bez tenisa, Beker je dobijao pogrešne savjete od svojih advokata, zbog čega nije priznavao kćerku.
Problemi s utajom poreza
Ni tu nije bio kraj problemima. Beker je 2002. optužen za utaju poreza za šta ga je teretila njemačka porezna uprava. Taj slučaj datirao je iz perioda od 1991. do 1993., a njemački poreznici su tvrdili da je slavni teniser većinu vremena proveo u Minhenu, a ne u Monte Karlu gdje je bio prijavljen.
Sporno je to što je, prema njemačkim zakonima, Beker trebao biti u Monte Karlu više od 182 dana da bi tamo mogao i plaćati proez. Zanimljivo da je za sve kriv bio Hans-Gerd Grafman (Graffmann), koji je bio strastveni fan njemačkog tenisera. On je pratio svaki njegov korak i bio je na tribinama na većini njegovih turnira.
Upravo na temelju njegovih informacija, tužitelji su uspjeli utvrditi da je Beker proveo više vremena u Minhenu nego što je trebao. On je na kraju sve priznao i platio je 3.1 milion eura, a nakon suđenja je platio još pola miliona eura i dobio je dvije godine uslovnog zatvora.
– Najgore mi je bilo kad sam putovao djeci u Ameriku za Božić. Zaustavili su me na aerodromu i govorili mi da pokušavam ilegalno ući u zemlju. Nisam imao vizu. Nisam ni znao da mi treba. Objasnili su mi da je obavezna za svakoga ko ima kriminalni dosje. Nisam mogao vjerovati – pričao je Beker.
Ulazak u tenisku Kuću slavnih
Beker je 2003. godine primljen u tenisku Kuću slavnih, zbog čega je bio počastvovan i sretan. Tada je odlučio izdati autobiografiju i biti “u trendu”, jer su brojni njemački sportisti imali knjige.
Tada je i Beker izdao svoju autobiografiju “Hold On, Stay a While”, a u njoj je otkrio detalje svog života – afere, razvod, ali i ovisnosti.
Ludilo slavnog njemačkog tenisera se samo nastavljalo. Skrasio se u Švicarskoj, gdje je nastavio izbjegavati njemački porez, a tamo je upoznao i svoju suprugu Lili Kersenberg (Lilly Kerssenberg), nizozemsku manekenku.
Oni su bili zajedno dvije godine, a onda je Beker ostavio SMS porukom, samo noć prije svog 40. rođendana. Lili je zamijenio 15 godina mlađom dizajnericom nakita Sendi Mejer Volden (Sandy Meyer), ali ni to nije potrajalo. No Beker je izmolio Lili da mu oprosti i da ga primi nazad.
Đoković ga “vratio u život”
Iako je Beker govorio da bivši teniseri ne mogu biti sjajni treneri, uvjerio se u suprotno. On je 2015. godine doživio veliki uspjeh, nakon što je postao trener Novaka Đokovića.
Kako je Đoković jedne prilike rekao, nije se ni rodio kada je Beker osvojio prvi Vimbldon. Divio se legendarnom Nijemcu, a onda su ih je sudbina spojila.
Zajedno su radili tri sezone, a Đoković je za to vrijeme bio neprikosnoven na teniskoj sceni. Osvojio je šest Gren slemova i 14 mastersa. Nakon tri godine su raskinuli saradnju. Navodno jer je Đoković želio više kontrole nad svojom igrom.
Presuda, zatvor i uništena reputacija
U svojoj karijeri Beker je od tenisa zaradio više od 18 miliona eura, a njegova ukupna zarada procjenjivala se do 100 miliona. Uprkos tome, sud u Londonu je 2017. proglasio bankrot njemačkog tenisera.
Privatna bankarska organizacija “Arbuthnot Latham & Co” zatražila je da se proglasi bankrot jer su tvrdili da im Beker već dvije godine duguje veću svotu novca.
U to vrijeme Beker je ponovo prolazio kroz agoniju, a na sve nedaće došla je i operacija stopala u Bazelu. Pojavila se vijest da duguje 45 miliona i da će zbog toga krenuti prodavati trofeje, što su demantovali njegovi advokati, a Beker je pokušao do novca doći preko pokera, ali se tu nije proslavio.
On je u aprilu ove godine proglašen krivim za prijenos stotine hiljada funti sa svog poslovnog računa i zbog neprijavljivanja imovine u rodnom gradu Leimenu. Osuđen je i zbog toga što je sakrio oko 825 hiljada eura i 75 hiljada dionica u tehnološkoj firmi.
– Boris Beker bukvalno nema ništa. Nema ništa da pokaže od svoje blistave karijere i jedini ispravan termin da to okarakterišemo jeste tragedija. Ovaj proces mu je u potpunosti uništio karijeru i upropastio bilo koju potencijalnu zaradu u budućnosti – rekao je tada njegov advokat Džonatan Lejdlo.
Bekeru sada slijedi deportacija u Njemačku, koja je došla brže od očekivane jer je u zatvoru proveo šest od 30 mjeseci na koliko je osuđen.
(Haber.ba)