Nakon Prištine, Gabriel Escobar posjetio Beograd

Specijalni izaslanik SAD-a za Zapadni Balkan, nakon Prištine, danas je posjetio Beograd, gdje se sastao sa predsjednikom Srbije, premijerkom, kao i direktorom Kancelarije za Kosovo i Metohiju. Izjava za medije nije bilo, već samo saopštenja da se razgovaralo o nastavku dijaloga, što je olakšano za Beograd nakon što je Gabriel Escobar tražio od vlasti Kosova da odloži primjenu odluke o preregistraciji vozila za 10 mjeseci. Ali šta se očekuje od Beograda?

Prvi je ovo dolazak Escobara nakon što smo čuli da Francuska i Njemačka predlažu prijem Kosova u međunarodne organizacije. Ali i prva poruka Prištini da malo olabavi odnos prema preregistraciji.

„Ja negdje čitam da su posljednje poruke povezane na način da preregistraciju sporazuma treba postići nakon sporazuma u periodu od 10 mjeseci“, rekao je Dragiša Mijačić, direktor Instituta za teritorijalni ekonomski razvoj.

Neposredno pred Escobarov dolazak krenulo se u sprovođenje dogovora o energetici, pa će sjeverni dio Kosova ući u kosovski energetski sistem. To sprovođenje je prošli put poremetio problem sa tablicama i ličnim kartama.

„Nije bio pogodan politički trenutak, ali sa samim novim razgovorom o dogovoru stavlja se do znanja da se politička klima na terenu smirila i da je neko predvidio da ovi dogovori mogu biti sprovedeni“, istakao je Aleksandar Arsenijević, predsjednik Građanske inicijative ‘Srpski opstanak’.

Mijačić dodaje kako su ovakvi razgovori bitni iz više aspekata: ” periodu globalne krize rješavaju se ovakve stvari, to je jedna od rijetkih i pozitivnih strana ovog dijaloga i to treba pohvaliti“.

Što se tiče prijema Kosova u UN, tu se Srbija ništa ne pita, ali se pitaju Rusija i Kina.

„Mislim da je Srbija već kupila veto prodajom NIS-a Rusima i davanjem rudnih bogatstava Kinezima“, naglašava Arsenijević.

Situacija je naizgled pod kontrolom, ali oprez, barem kad je riječ o Srbiji, nikad nije na odmet.

Visoko.ba/federalna.ba

(Visoko.co.ba)